Auguszta napja van. | 2024.03.29

Krónika 2. rész (büntetések végrehajtása)

2014-10-28 12:47:10

 

A kormánypártok a gazdasági stabilitást hangsúlyozták a jövő évi adóváltozások keddi parlamenti vitájában, míg az ellenzék adónövelésről beszélt és az internetadó visszavonását szorgalmazta.

 


    Tállai: cél a családok és a munkavállalók terheinek alacsonyan tartása 

    A kormány célja 2015-ben is az, hogy a gyermeket nevelő családok, a munkavállalók és a vállalkozások terheit változatlanul alacsonyan tartsa - mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára.
    Jelezte, a kormány kitart amellett, hogy jövőre is minden gazdasági szereplőnek - teherbíró képességével arányosan - ki kell vennie részét a közteherviselésből, így maradnak a különadók, marad a bank- és a reklámadó, és javasolják a távközlési adó kiterjesztését az adatforgalomra, ami szintén a szolgáltatókat terheli.

    Fidesz: az elmúlt évek erőfeszítései meghozták eredményüket 
    
    Az elmúlt évek erőfeszítései meghozták eredményüket - kezdte felszólalását Mengyi Roland, a Fidesz vezérszónoka, aki szerint egy sor területen sikerült előrelépést elérni. 
    Hangsúlyozta: 2015 a bankok elszámoltatásának és a teljes foglalkoztatás irányába megtett lépések éve lesz, ezt célozz az adórendszer átalakítása. Három legfontosabb pillérnek ítélte a családi adórendszert, a kis- és közepes vállalkozások alacsony adózását és a különadókat. Célnak nevezte a gazdasági kifehérítését is. 
    A családi adókedvezmény 2016-os bővítésén túl szólt az első házasok adókedvezményéről is, amely két év alatt 120 ezer forintos kedvezményt jelent. 
    Kiemelte az adócsalók mozgásterének szűkítését, mint mondta, a kormány eddig is számos intézkedést tett a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Ilyen elemként említette az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer kialakítását, de pozitívan szólt a nagytestű élőállatok áfájának csökkentéséről is.  
    Folytatódnak a foglalkoztatást ösztönző kormányzati programok - tette hozzá -, már részmunkaidőben is jár az adókedvezmény a kisgyermekes szülők után. Kifejtette: bruttó 100 ezer forintos összeghatárig érvényesíthetnek kedvezményt a kismamákat alkalmazó munkáltatók. 
    Minden gazdasági szereplőnek ki kell vennie a részét a közteherviselését - hangsúlyozta, hozzátéve: a két éve bevezetett távközlési adó kiterjesztését is a szolgáltató cégeknek kell fizetni, ezért szigorú intézkedéseket javasolnak annak áthárításának megakadályozására. 

    Az MSZP tarthatatlannak ítélte a javaslatot 

    Burány Sándor (MSZP) az adótörvények hátrányait sorolta, tarthatatlannak nevezte a javaslatot. Miért van szükség adóemelésre? - tette fel a kérdést, emlékeztetve: a kormány eddigi megszólalásai kedvező képet festettek a gazdaságról, és csökkenő állami újraelosztást vetítettek előre. 
    Idézte a miniszterelnököt, aki szerint 2018-re minden háztartásban lesz széles sávú internet, megjegyezve: azért biztosítják ezt, hogy legyen mit adóztatni. "Hiába itt minden fogadkozás, a szolgáltatónak jogában áll különböző költségelemeket elismertetni" - mondta, hozzátéve: korábban is ezt történt a különadókkal. Kijelentette: ha a kormány nem hajlandó a egész adócsomagot visszavonni, abból az internetadót ki kell venni. 
    Bírálta cafeteria magasabb adóztatását is, ami szerinte a juttatások csökkenését vonja maga után. Hozzátette: egy átlagos családnak mindezek mintegy tízezer forintos terhet jelentenek majd havonta. 
    Szabadkezet kapnak az önkormányzatok az adókivetésben - folytatta -, és szomorú szívvel látta, hogy "a pálinkás szabadságarcban a kormány térdre kényszerült". 
    A fürdés is drágább lesz, "remélem, hogy ez a népegészségügyi szokásokon nem változtat" - jegyezte meg, kifogásolva, hogy kiterjesztik a népegészségügyi termékdíjat a tisztálkodó szerekre . 
    Szerinte a törvényjavaslat legnagyobb hibája, hogy fenntartja a jelenlegi igazságtalan és gazdasági növekedés ellenes adórendszert. Ismételten az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését szorgalmazta. 

    KDNP: az adócsomag stabilitást ad az országnak 

    Hargitai János (KDNP) az adócsomag pozitívumának nevezte, hogy stabilitást ad az országnak, szemben a szocialisták kapkodó jogalkotásával. 
    Fő törekvésnek nevezte a munkát terhelő adók csökkentését, hangsúlyozva: ki kell tartani az egykulcsos személyi jövedelemadó mellett. Remélte: még ebben a ciklusban további csökkentést érhetnek el. 
    Mindezt a fogyasztási adók terhének növelésével valósítják meg, a mostani előterjesztésnek is van olyan eleme, amely ezt vonja maga után - ismertette. 
    Fontos kérdésnek nevezte, hogy az adórendszer segíti-e a nagy társadalmi célokat, ezek közül leginkább a negatív demográfiai helyzetet emelte ki, valamint a munka világával összefüggő kérdéseket.  
    Minden támogatást, amit egy adórendszer adni tud a gyermekeket nevelőknek, azt a jövőben is meg kívánják adni - hangsúlyozta, hozzátéve: nem segélyeket kívánnak biztosítani, hanem adókedvezményt. Fontosnak nevezte a házasulandókat érintő kedvezményt.  
    A munka ösztönzéséről szólva azt mondta: tartani kell a kis- és közepes vállalkozások kedvező adókörnyezetét. Lényeges változtatásnak ítélte a részmunkaidős foglalkoztatás kedvezményeit. 
     Szerinte az áruforgalom nyomon követése a gazdasági verseny tisztaságát javítja. Nem örült a kedvezményes pálinkafőzési lehetőség szűkítésének, ugyanakkor kiemelte: az áfa esetében is adókönnyítés várható a mezőgazdaságban.