Emma napja van. | 2024.04.19

Horvát nemzetiségi oktatási központot adtak át Szombathelyen

2019-09-03 18:06:00

Átadták a 165 millió forint kormányzati támogatással megújult Mate Mersic Miloradic Oktatási Központot kedden Szombathelyen.

    A horvát nemzetiségi óvodát, általános iskolát és tervek szerint a későbbiekben gimnáziumot is magában foglaló iskolaépület avatóján Soltész Miklós egyházi- és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormány a horvát önkormányzat kérésének megfelelően a jövőben is támogatni fogja a több lépcsőben megvalósuló fejlesztést.
    Magyarországon ma már 15 ezer gyerek jár nemzetiségi óvodába és iskolákba, 91 ilyen intézmény van az országban - mondta, hozzátéve: a nemzetiségi családokban és nemzetiségi iskolákban megszerzett "kétnyelvűségre" egyre nagyobb szükség lesz a következő évtizedekben.    
    Az államtitkár köszöntőjében kitért arra, hogy Szombathely az elmúlt tíz évben nemcsak 18 milliárd forintnyi adósságtól szabadult meg, de 350 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg a városban.
    Szólt arról is, hogy a nemzetiségi oktatási központ egy korábban kényszerűségből üresen álló iskolaépületbe költözött, amelyet 25 évre ingyenesen adott használatba a város.
    Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) Szombathely polgármestere elmondta, 2012-ben fogalmazódott meg, hogy pécsi mintára létrehozzanak egy óvodát, általános iskolát és gimnáziumot is magában foglaló oktatási központot.
    Ismertetése szerint a Szombathelyen 1500 horvát nemzetiséghez tartozó ember él, de nemcsak a horvát közösség, hanem a város minden lakója örül annak, hogy az iskolaépület újra benépesül és ismét az oktatás céljait szolgálja.
    Gugán Iván, az Országos Horvát Önkormányzat elnöke az MTI-nek az avató előtt elmondta: Budapesten, Hercegszántón, Pécsen és most már Szombathelyen is fenntartanak kéttannyelvű oktatási központokat, amelyeknek működése tapasztalataik szerint kifejezetten hatékony.
    Elmondta, hogy a szombathelyi projekt négy éve indult egy horvát óvodai csoporttal, ma már két óvodai csoport, az általános iskolában pedig első, második és harmadik osztály működik. Felmenő rendszerben több év alatt szeretnék az iskolai létszámot bővíteni - tette hozzá.