Auguszta napja van. | 2024.03.29

Az olasz választók 37 százaléka még nem tudja, kire voksol március 4-én 

2018-02-02 08:45:00

Az olasz választók 37 százaléka még bizonytalan abban, miként fog szavazni a március 4-én tartandó parlamenti választásokon - derül ki a csütörtökön közölt felmérésekből, amelyek továbbra is a Silvio Berlusconi vezette jobbközép koalíció előnyét mutatják, miközben elemzők úgy látják, politikai patthelyzet alakulhat ki. 

       A 35 nap múlva szavazásra jogosult több mint 47 millió olasz választónak 37 százaléka nem tudja még, melyik pártnak a logóját vagy politikusának nevét fogja beikszelni a parlamenti választásokon, legalábbis  az Il Messaggero római napilapban megjelent adatok szerint. Elemzők hangsúlyozzák, hogy a bizonytalanok széles tábora döntheti el a március 4-én esedékes választások eredményét. 
    Az öt évvel ezelőtti parlamenti választásokon az urnákhoz várt olaszok 75,19 százaléka szavazott, ami akkor 35 millió választót jelentett. 
    Az affariitaliani.it politikai hírportál felmérései szerint a Silvio Berlusconi vezette jobbközép koalíció jelenleg 34 és 38,5 százalék között áll. A Matteo Renzi vezette balközép Demokrata Párt (PD) 23 és 27 százalék között mozog, a Luigi Di Maio irányította Öt Csillag Mozgalom (M5S) pedig 27 és 30 százalék között. Ezért a még bizonytalan választók szavazata elsősorban a jobbközép számára értékes: a számítások szerint ugyanis a jobbközép már 38-39 százalékkal biztos parlamenti többséget szerezhetne. 
    A La Repubblica balközép napilap úgy látja, a jelenlegi felmérések fényében a választásokat a jobbközép nyeri meg, a kérdés csak az, hogy Berlusconinak sikerül-e abszolút többséget szereznie vagy sem. Az újság számításai szerint a képviselőházi mandátumokért folytatott versenyben a 237 egyéni választókerületből még 88 sorsa bizonytalan, és ezeken dől el a választások eredménye. A politikai küzdelem a jobbközép és az M5S között zajlik majd a következő hetekben Olaszország déli választókörzeteiben, ahonnan a balközép teljesen kiesett a mezőnyből. 
    Más vélemények szerint ha nem módosulnak a támogatottsági mutatók, senki sem jut többséghez, és politikai patthelyzet béníthatja meg a római parlamentet. A 630 fős képviselőházban a többséghez 316 hely kell, és jelenleg a jobbközép 152 mandátummal bír, az M5S 149-t, a PD 146-t mutat fel.      
    A jobbközép kampányát vezető 81 éves Silvio Berlusconi fáradtságra hivatkozva február 5-ig minden szereplését lemondta. Berlusconi a sajtónak nyilatkozva hangsúlyozta, hiába érte el a nagypapakort, kiváló egészségnek örvend, és "mindenkit le fogok győzni!"     
    Abban az esetben, ha március 4-én egyik párt vagy koalíció sem tud a kormányzáshoz elegendő parlamenti többséget szerezni, Sergio Mattarella államfő úgynevezett elnöki kormányt állíthatna fel az ügyvivő kormányfő, Paolo Gentiloni maradásával. A választások eredménye azonban mindenképpen befolyásolja a következő római parlament összetételét, amelynek első feladatai között szerepel majd a választási törvény reformja.