Emma napja van. | 2024.04.19

Deutsch: az internet korunk legkomolyabb jótéteménye

2017-09-27 18:45:00

A digitalizáció alapját jelentő internet a 20. század végének és a 21. század elejének legkomolyabb jótéteménye - jelentette ki a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos szerdán Balatonalmádiban. 

    Deutsch Tamás A média hatása a gyermekekre és fiatalokra című, háromnapos nemzetközi médiakonferencián kifejtette: a kormány a Digitális jólét program részeként megalkotta Magyarország digitális gyermekvédelmi stratégiáját, amelynek alapgondolata, hogy "a polgárokat nem kell megvédeni a digitális átalakulástól, hanem fel kell erre készíteni őket".
    Hozzátette: a stratégia kitér a biztonságos internetezés és az értékteremtő internethasználati attitűd megalapozásának, az online zaklatás megelőzésének és kezelésének fontosságára, valamint a képzések és továbbképzések jelentőségére. 
    Az elmúlt esztendő eredményének nevezte az online gyermekvédelemmel kapcsolatos képzések elindulását.
    Közölte: 2-3 éven belül minden iskolában elérhető lesz a megfelelő sávszélesség, rendelkezésre fog állni a digitális tananyag és a megfelelő eszközök. 
    A kormány szándéka a közeljövőben egy értékes tartalmakat felvonultató gyűjtőhonlap létrehozása, 2018 közepére pedig megerősítik az e-Magyarország hálózat pontjait, amelyek egyebek mellett a digitális kompetenciákat erősítő képzési központok lesznek - hangsúlyozta.
    Deutsch Tamás szólt arról, hogy a digitális gyermekvédelmi stratégia erősíteni és tudatosítani kívánja a médiaműveltséget, nagy hangsúlyt helyez a biztonság kérdésére, továbbá kitér arra is, hogy ha "bekövetkezik a baj, milyen szankcionálás lehetséges".
    Közölte, a biztonságos internetezés nem jogszabályalkotással, hanem a szolgáltatókkal kötött szerződés értelmében hálózati szűrés eredményeként valósítható meg. 
    Vass Ágnes, a Médiatanács és a Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal tagja elmondta, hogy 1998 óta minden második évben rendezik meg a médiakonferenciát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság támogatásával. 
    Felidézte: fontos mérföldkő volt az új médiatörvény megjelenése, 2011-ben. Hozzátette, hogy jelentős lépésnek számított a hat éven aluliaknak nem ajánlott kategória bevezetése és a szülőket segítő piktogramok használata.
    Vass Ágnes szólt arról is, hogy a közmédia mesecsatornájának megjelenésével 2012 óta számos értékes, magyar gyártású műsort láthatnak a gyermekek. Fontos lépésnek nevezte, hogy 2013 decemberében létrejött a második gyermekbarát törvénycsomag.
    Közölte: a médiakonferencia jelentősége abban áll, hogy az ott elhangzott vélemények és kutatási eredmények hatással vannak a jogalkotási folyamatra is. 
    Edvi Péter, a tanácskozást szervező Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke arról beszélt, hogy a gyermekeket meg kell tanítani az internetezés szabályaira, hasonlóan a közlekedési szabályok elsajátításához. Hozzátette: a gyermekek jobban értenek a számítógéphez, mint a szüleik, és többségében arra használják, amire való. Ma már azonban nemcsak áldozatként, hanem elkövetőként is megjelennek a gyermekek, erre a jelenségre oda kell figyelni - hangsúlyozta. 
    László Miklós szociológus (Eötvös Loránd Tudományegyetem) a gyermekmentő szolgálat kutatócsoportja által végzett, húsz éve tartó kutatásról szólva elmondta, a munka célja az volt, hogy jobban megértsék és megértessék a digitális galaxis lehetőségeit és veszélyeit.
    Felidézte, az 1998-ban szervezett médiakonferencia központi témája a televíziózás volt, 2005-ben a szülői mediáció, 2009-ben a biztonság, 2013-ban a közösségi média, az idén pedig a digitalizáció áll a középpontban.
    A kutatási eredményekről szólva elmondta, hogy 2000-ben minden második családban volt csak számítógép, mára négyszeresére nőtt a készülékek száma a háztartásokban. 
    Hozzátette: mindemellett a könyvek száma 2009 óta változatlan, ám az olvasásra fordított idő csökken. Ez a csökkenés azonban nem rohamos, míg a televíziózással eltöltött idő jelentősen csökkent. A nyomtatott sajtón keresztül szinte pedig egyáltalán nem lehet elérni a gyermekeket.
    Kifejtette: nem igazolódott az a hipotézis, hogy a gyermekek személyes kapcsolatai megszűnnek a túlzott internethasználat miatt, a fiatalkorúak 49 százaléka ugyanis a barátaitól való eltiltást tartja a legsúlyosabb büntetésnek.
    A pénteken záruló konferencián a biztonságos internethasználat mellett szó lesz a közösségi média gyermekekre és fiatalokra gyakorolt hatásáról, valamint az adatvédelemről is. 

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
19:45
- Időjárás-jelentés
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
MTI hírfelhasználó