Andrea napja van. | 2024.04.18

Olasz sajtó: újabb titkos líbiai találkozót tartottak Rómában

2017-04-23 11:25:00

A Líbia egyik részét ellenőrző tobruki parlament elnöke és az ENSZ támogatta líbiai nemzeti tanács elnöke első alkalommal Rómában egyeztetett még pénteken - értesült az Ansa hírügynökség líbiai forrásokból.

    A római külügyminisztériumban rendezett találkozót olasz forrásból nem erősítették meg. Líbiai források szerint a találkozót Angelino Alfano olasz külügyminiszter kezdeményezte. Az Ansa úgy tudja, Alfano a titokban megtartott találkozóról az európai országok diplomáciáit értesítette.  
    Agila Száleh Ísza a tobruki parlament elnöke és Abderrahmán asz-Szwehíli, a 2015 decemberében megalakult líbiai nemzeti tanács elnöke az észak-afrikai országban szembenálló erőket képviseli. A Líbia keleti felét ellenőrző tobruki parlament és a mögötte levő tobruki kormány, amelyet Halifa Haftár tábornok vezet, nem ismeri el a Tripoliban működő nemzeti egységkormányt Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnökkel az élén. Utóbbit az ENSZ támogatta nemzeti tanács hozta létre.  
    Az olasz sajtó Paolo Gentiloni olasz kormányfőt idézte, aki a héten zajlott washingtoni látogatása során a líbiai nemzeti megbékélés akadályának Halifa Haftárt nevezte. Az olasz miniszterelnök hozzátette, hogy a tábornoknak szerepet kell adni anélkül, hogy ő vezesse Líbiát. Hangsúlyozta, hogy miközben Moszkva a tobruki kormányt támogatja, a térség országai nem Haftárt akarják látni Líbia élén.
    A római találkozót megelőzően Haftár tábornok Abdelkader Messahelt, az algériai kormány Maghreb- és afrikai ügykért felelős államtitkárát fogadta. A tábornok elvetette az Algéria javasolta terveket egy közös líbiai kormány felállításáról, a tobruki kormány, a nemzeti egységkormány és a nemzeti tanács képviselőinek részvételével.
    Róma 2015. decemberében líbiai békekonferenciát rendezett. Idén februárban a római és a líbiai nemzeti egységkormány migrációs megállapodást írt alá, amelyet a tobruki erők nem fogadtak el. Április elején szintén olasz sajtóértesülésekből derült ki, hogy a római belügyminisztériumban békemegállapodás született a Líbia déli részét uraló több mint hatvan törzsi klán vezetői között az olasz külügyminiszter és belügyminiszter irányításával.