Emma napja van. | 2024.04.19

A baleseti adó mintegy 132 milliárd forinttal járult hozzá az egészségpolitikai célok megvalósításához

2017-03-10 18:25:00

A baleseti adó a bevezetése óta mintegy 132 milliárd forinttal járult hozzá a különböző egészségpolitikai célok megvalósításához, vagyis a befolyt bevételt az egészségbiztosítási kiadások fedezeteként használták fel - válaszolta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nevében Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára pénteken Gúr Nándor MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére.

    Gúr Nándor szocialista honatya azt a kérdést intézte a nemzetgazdasági miniszterhez, mire költi a kormányzat a baleseti adóból beszedett milliárdokat.
    Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium  parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára írásbeli válaszában kitért arra: a baleseti adó 2012-es bevezetésének célja az volt, hogy a fokozott társadalmi kockázattal járó élethelyzetekhez - különösen a gépjármű-balesetek okozta sérülésekhez - kapcsolódva hozzájáruljon az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához. Ez az adónem az Egészségbiztosítási Alap bevételét képezi, az éves központi költségvetésről szóló törvényekben pedig - 2017-ben közel 29 milliárd forint összegben - az "Egészségbiztosítási tevékenységgel kapcsolatos egyéb bevételek" alcím előirányzatai között szerepel.
    Az Egészségbiztosítási Alap gazdálkodásának törvényben rögzített elve alapján a befolyó bevételek a felmerülő kiadások fedezetéül szolgálnak. Az Egészségbiztosítási Alapra is vonatkozik a globális fedezet elve, ami alapján a költségvetés minden bevétele összességében a költségvetés összes kiadásának pénzügyi fedezetét szolgálja, azaz nincsen közvetlen pénzügyi összefüggés valamely bevételi előirányzat, illetve kiadási előirányzat között.
    Tállai András válaszában kitért arra: a baleseti adót a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjjal egyidejűleg kell éves, negyedéves vagy havi rendszerességgel befizetni, így a baleseti adó nyújtotta fedezethez nem is lenne célszerű év közbeni, célzott egészségpolitikai intézkedéseket társítani.