Andrea napja van. | 2024.04.18

Jelentősen nő a Belügyminisztérium költségvetése

2016-04-27 11:22:00

Jelentősen nő jövőre a Belügyminisztérium (BM) költségvetése, a tárcához tartozó rendészeti szervek mindegyike több pénzből gazdálkodhat jövőre, főként személyi jellegű ráfordításokra költhetnek többet - derül ki a 2017-es költségvetési törvényjavaslatból, amelyet kedden késő este tettek közzé az Országgyűlés honlapján.

    Míg a minisztérium költségvetése valamelyest csökken és az ideinél kevesebbet fordíthat személyi jellegű juttatásokra, addig a BM-hez tartozó szervezeteknél ezekre több jut.
    A rendőrség az ideinél 40 milliárd forinttal többet, 206 milliárd forintot kap személyi kiadásokra, a Terrorelhárítási Központ 7,2 milliárd forint helyett 12,6 milliárd forintot ugyanerre. Utóbbi szervezet dologi kiadásokra is többet költhet, idén 1,8 milliárd forintot költhettek erre a célra, jövőre 2,3 milliárdot.
    Szintén a személyi juttatások mértéke nő a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál, ahol 3,46 milliárd forint helyett 4,28 milliárd forintot költhetnek erre a célra, míg a büntetés-végrehajtás állománya az idei mintegy 28 milliárd forint helyett jövőre több mint 40 milliárd forintot kap erre. A büntetés-végrehajtásnál idén 5,7 milliárd forint értékben tervezhettek beruházásokkal, a jövő évi költségvetésben 22,7 milliárd forintot tüntettek fel felhalmozási kiadásként. A beruházások összege kis mértékben a rendőrségnél is emelkedik, jövőre 6,6 milliárd forintot fordíthatnak erre a célra.
    Az Alkotmányvédelmi Hivatalnál ugyancsak személyi juttatásokra költhetnek többet, míg idén 5,4, addig jövőre 6,6 milliárd forintot költhetnek erre, ahogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál is 10,1 milliárd forintról 13,6 milliárd forintra nő ez az összeg.
    A belügyi tárcához tartozó szervek közül a legjelentősebben a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ költségvetése nő, az ideinek a tízszeresére. Idén a szervezet 82,9 millió forintot fordíthatott személyi juttatásokra, jövőre ez az összeg 891 millió forintra nő és dologi kiadásokra is háromszor annyi jut: 290 millió helyett 686 millió forint.
    A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is többet költhet személyi juttatásokra: 37 milliárd forint helyett több mint 52 milliárd forintot.
    Kis mértékben nő a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal büdzséje, a szervezet 3,4 milliárd forint helyett 3,6 milliárd forintot költhet személyi juttatásokra jövőre.
    A BM Nemzetközi Oktatási Központnál a személyi juttatások összege jövőre 330 millió forintról 372 millió forintra, a vízügyi igazgatóságoknál ugyanakkor mindössze 2 millió forinttal, 10,325-ről 10,327 milliárd forintra nő.
    Jelentősen, 3,7 milliárd forintról 4,7 milliárdra nő a személyi juttatásokra fordítható kerete a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának is, ahol beruházásokra, felújításra az ideivel azonos mértékű összegben tervezhetnek.
    Az ideihez képest nem változik az Országos Polgárőr Szövetség, valamint az önkéntes tűzoltó-egyesületek költségvetési támogatása, előbbi több mint egymilliárd, utóbbiak 600 millió forintból gazdálkodhatnak.
    A Fejezeti kezelésű előirányzatoknál külön tételként jelennek meg a hivatásos életpályával összefüggő kiadások, amelyekre jövőre több mint 10 milliárd forintot szán a kormány és 1 milliárd forintot a hivatásos állomány lakhatási feltételeinek javítására is elkülönítettek. Új elemként jelennek meg a büdzsében a tömeges bevándorlás kezeléséhez kapcsolódó, valamint a terrorellenes intézkedések megvalósításához kapcsolódó kiadások, ezekre 100-100 millió forintot tüntettek fel.