Gedeon napja van. | 2024.03.28

A bevándorlási válság megoldásához vezető útról megegyeznek Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek elképzelései

2016-03-01 15:30:29

 Szijjártó Péter egyetértett az Egyesült Arab Emírségek külügyminiszterével abban, hogy az Európára háruló migrációs nyomásnak és a bevándorlási krízisnek mindaddig nem lesz vége, amíg nem tudnak békét teremteni Szíriában, nem viszik sikerre a terrorellenes küzdelmet és nem vetnek véget a nyitott határok politikájának az Európai Unió külső határainál. Erről a külgazdasági és külügyminiszter telefonon tájékoztatta az MTI-t a Perzsa (Arab)-öböl menti országokban tett látogatása első napján.

    A Sejk Abdalláh bin Zájid Ál-Nahajannal folytatott tárgyalásokból kitűnt, hogy nem csupán Európa középső felében látják így a bevándorlás kérdését, hanem az Arab-öbölben is - jegyezte meg Szijjártó Péter.
    A miniszter nehezményezte, hogy a bevándorlási válság gyökereinek kezelésében kevés az előrehaladás. "A közel-kelet konfliktusai folyamatosan tovább mélyülnek, az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni harcból egyelőre hiányzik az áttörő siker, és a külső határok megvédésének fontosságáról az európai vezetők csak beszélnek és nem történik ebben a tekintetben semmi" - mondta.
    A magyar és az Egyesült Arab Emírségek diplomáciájának vezetői egyetértettek abban, hogy a szíriai válság rendezéséhez egy amerikai-orosz együttműködéses megállapodásra, az Iszlám Állam elleni harc erősítésére van szükség, és leszögezték, hogy a határok védelme a nemzeti szuverenitás egyik legfontosabb kérdése.
    Szijjártó Péter szerint Európa jelenleg védtelen, és ezt a védtelenséget meg kell szüntetni, mert nem lehet egyedül Törökországra bízni a bevándorlási válság kezelését. 
    Az Európai Unió déli és délkeleti szomszédságában több tízmillió - a magyar külgazdasági és külügyminisztérium becslései szerint 30-35 millió - olyan ember él, akik háborús konfliktusok vagy gazdasági nehézségek miatt adott esetben megindulhatnak Európa irányába - fejtette ki Szijjártó Péter.
    A két ország hasonló álláspontot vallott arra vonatkozóan is: az érintetteket abban kell segíteni, hogy minél közelebb maradhassanak otthonaikhoz, és a fegyveres konfliktusok elmúltával minél előbb vissza tudjanak térni saját országukba - jegyezte meg a külgazdasági és külügyminiszter. 
    Szijjártó Péter kedden az Egyesült Arab Emírségek gazdasági miniszterével, a dubaji és abu-dzabi kereskedelmi és iparkamarák vezetőivel is egyeztetett, és megnyitották a magyar-dubaji üzleti fórumot, amelyen 35 magyar vállalat képviselteti magát.
    Szerdán Szijjártó Péter részt vesz a Magyarország-Egyesült Arab Emírségek Gazdasági Vegyes Bizottság alakuló ülésén. A bizottság fő feladata a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok újabb dimenzióba léptetése.