Szeréna napja van. | 2024.09.14

MNB: 2,5 százalék körül alakulhat a gazdaság fenntartható növekedési üteme

2014-11-05 10:36:07

 A jelenleg megfigyelt beruházási rátát hosszabb távon is kivetítve a magyar gazdaság fenntartható növekedési üteme 2,5 százalék körül alakulhat, ami évi egy százalékos felzárkózási ütemet jelenthet - mondta Virág Barnabás, az Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a jegybank első alkalommal publikált növekedési jelentését bemutató sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.

    A magyarországi beruházási ráta 25 százalékos értéke mellett akár 3,5-4 százalékos növekedési potenciál elérése is elképzelhető – hangsúlyozta Virág Barnabás, hozzátéve, hogy a beruházási ráta emelkedését a jövedelmezőségi kilátások további, tartós javulása támogathatja.     
    Balog Ádám, az MNB alelnöke a jelentést ismertető budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a növekedési jelentést a jövőben az MNB éves rendszerességgel jelenteti meg. Az elemzés a magyar gazdaság hosszabb távon mutatott és várható fejlődési pályájáról, illetve az azt meghatározó legfontosabb tényezőkről nyújt átfogó képet. 
    Az alelnök elmondta: a jelentés apropója egyrészt azt, hogy a világgazdasági válság kezdete óta már hat év telt el, de a kibocsátás sok országban még nem éri el a válság előtti szintet, egyes régiókban tartós stagnálás van, miközben a növekedéssel kapcsolatban egyre több kérdés fogalmazódik meg. Úgy vélte, Magyarország fordulópont előtt áll: sok olyan lehetőség van, amelyeket jól kihasználva segíthető a fenntartható növekedés. A lehetőségekre Balog Ádám példaként említette az európai uniós források újbóli megnyitását, más szerkezetben történő felhasználását, a jegybank nagyobb szerepvállalását, és az átalakuló bankrendszert.
    Az MNB is úgy gondolta, meg kell szólalnia azzal kapcsolatban, hogyan ítéli meg a hosszabb távú kilátásokat - emelte ki Balog Ádám. Hozzátette, hogy a jelentés egyrészt visszatekint: az EU-csatlakozás óta eltelt 10 évet próbálja feltérképezni többféle mutató segítségével, de előre is néz, és megvizsgálja, milyen lehetőségek állnak Magyarország előtt. 
    Virág Barnabás kifejtette: a magyar gazdaság fejlődése az uniós csatlakozást követően növekvő mértékben maradt el a régió gazdaságaitól, aminek egyre szélesebb körben jelentkező strukturális okai voltak, amelyek rontották az ország növekedési képességét. A magyar gazdaságnak visszatérő dilemmája volt az "egyensúly vagy növekedés" kettőssége, vagyis egy gyorsabb növekedési periódust egy kormányzati túlköltekezés, és adósságnövekedés, majd kiigazítás követett - mondta az igazgató. 
    Virág Barnabás kiemelte, hogy a válság előtti eladósodás alapvetően meghatározta a kilábalási pálya dinamikáját és szerkezetét: az adósságok tartósan korlátozták a belföldi kereslet élénkülését, de a hosszabb távú növekedési képességet meghatározó strukturális tényezők 2011-et követően fokozatos javulást mutattak. 
    A kormányzati intézkedések főként a nemzetközi összevetésben rendkívül alacsony munkapiaci aktivitás növelését célozták, miközben az új Munka törvénykönyve növelhette a munkapiac rugalmasságát - tette hozzá. A munkapiaci aktivitás érdemben emelkedett, javultak a strukturális jellemzői, ugyanakkor a válság óta erősödő migráció új kihívásként jelentkezik - fejtette ki Virág Barnabás. Szólt arról is: a reál munkaköltségek alkalmazkodása hozzájárulhatott ahhoz, hogy a foglalkoztatás előbb tért vissza a válság előtti szintre, mint a kibocsátás, de továbbra is alacsony a foglalkoztatottság. 
    Virág Barnabás hangsúlyozta: az elemzés szerint a magyar gazdaság csak a belföldi szereplők viselkedésének tartós megváltozása mellett törhet ki a növekedés és egyensúlytalanság korábban évtizedeken keresztül megfigyelt kettősségéből. A 2013-ban újrainduló felzárkózás nem járt az egyensúlyi mutatók korábban látott romlásával. Előretekintve a beruházási ráta növekedéséhez szükséges finanszírozást leginkább a vállalati termelékenység erősítése, a költségvetés finanszírozási igényének további mérséklése és a stabilabb külső finanszírozást jelentő EU-s források, valamint a külföldi működőtőke bevonása segítheti. A globális környezet változása továbbra is alapvetően meghatározhatja a hazai növekedési kilátásokat - fűzte hozzá. 
    A válságot követően a világgazdaság növekedése tartósan mérsékeltebben alakulhat, miközben a válság kitörése után is növekvő adósságszintek mellett a kilábalást övező kockázatok erősek maradnak - hívta fel a figyelmet Virág Barnabás.
    A megállapításokat összegezve hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság egyensúlyi mutatói jelentős mértékben és tartósan javultak az utóbbi években, de a fenntartható növekedés dinamizálásához további lépések - például a beruházási ráta további, jelentős emelése - szükségesek. Egy új fenntartható növekedési modell további sarokpontjai az MNB szerint többek között az exportra és beruházásokra fókuszálás a fogyasztás helyett, diverzifikált exportszerkezet, a munkakínálat képzettségének növelése, és a magasabb belföldi megtakarítások - ismertette Virág Barnabás. 

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
18:22
- Megtartotta tisztújító kongresszusát a Második Reformkor
17:19
- Hétfőtől harmadfokúra emelkedik az árvízvédelmi készültség a fővárosban
15:39
- Rétvári Bence: a három börzsönyi kisvasúton évente 150 ezer utas is megfordul
10:09
- Winelovers Wine Awards - A tokaji borok sikerét hozta az idei verseny
11:11
- OVF: az előrejelzés nagyon bizonytalan, de folyamatosan finomítják az árvíz elleni védekezés tervét
13:12
- Zsigó Róbert: a Gál Ferenc Egyetem minőségi képzéseivel hozzájárul a fiatalok pályájának megalapozásához
14:43
- Hárman is két érmet szereztek szombaton a pályakerékpáros országos bajnokságon
07:58
- Meteorológia: az elmúlt két napban 10-15 Celsius-fokkal esett vissza a hőmérséklet a hét elejéhez képest
Tegnap
- Holtan került elő a bükkaranyosi fiú
Tegnap
- Magyar Péter: a kormány migrációs kérdésben is alkalmatlan az ország vezetésére
MTI hírfelhasználó