Emma napja van. | 2024.04.19

Több Hódmezővásárhely térségében folyó beruházásnál is dolgoznak a Tornyai-múzeum régészei

2015-08-13 12:37:31

Több Hódmezővásárhely térségében folyó beruházásnál, a 47-es főút korszerűsítésénél, a székkutasi és a kishomoki csatornázásnál is dolgoznak a Tornyai-múzeum régészei.

    Csányi Viktor, a közgyűjtemény egyik régésze elmondta, a Székkutas Sós-halmi dűlő lelőhelyen tavaly áprilisban végeztek próbafeltárást, majd október-novemberben, illetve április-májusban dolgoztak ott a Tornyai-múzeum munkatársai. A két egykori vízfolyás által közrefogott a tájból kiemelkedő területről két korszak emlékei kerültek elő: egy római kori település maradványai a 3-4., illetve egy Árpád-kori településrészletet a 11-12. századból. Bár a maradványok részben fedték egymást, egészen jól meg lehetett figyelni mindkét település szerkezeti sajátosságait.
    Az Árpád-korból származó, földbe mélyített épületek közül néhányat sikerült teljes egészében föltárni. Az egyik leégett épületben megmaradt az oldalfalakat támasztó deszkacölöpös faszerkezet. A maradványokat sikerült kiemelni, és mintákat venni belőlük. Egy másik feltárt épület más technológiával készült, annak oldalfalát 5-10 centiméter vastagságban agyaggal tapasztották le – tudatta a szakember.
    A lelőhelyről kormeghatározó leletek is kerültek elő, ezek nagy része kerámiatöredék, de találtak fémtárgyakat, Árpád-kori lakattöredéket, kést, pénzérmét is. Néhány hete befejeződött az anyag restaurálása, és sikerült összeállítani, kiegészíteni cserépbográcsokat és fazekakat – közölte az ásatás vezetője.
    A leletanyag feldolgozása tovább folyik, a részletes eredményekről novemberben számolnak be egy országos konferencián – mondta Csányi Viktor.
    2015 májusától végeznek az intézmény munkatársai régészeti megfigyelést a kishomoki szennyvízcsatornázás földmunkái közben. Jó ideig csak szórvány leleteket - szarmata és középkori cserepeket - találtak a régészek. Úgy tűnt, hogy a területen található legnagyobb régészeti lelőhely már teljesen elpusztult a korábbi építkezések miatt. Július 30-án azonban az egyik, mindössze 40 centiméter széles közműárok kiásása közben előkerült egy tíz tárgyból - zömében kis ivóedényekből, bögrékből - álló késő bronzkori, a Halomsíros-kultúrához tartozó leletegyüttes, melynek feltárását Tóth Katalin és Király Edit végezte el.