Auguszta napja van. | 2024.03.29

Helyi szakmai normabizottságokat hoztak létre a média felügyeletére Kínában

2014-12-03 10:41:45

 A megvesztegetett és zsaroló újságírók, szerkesztőségek eseteinek nyomán 16 szakmai normabizottságot alapítottak Kína-szerte az elmúlt két évben - jelentette a kínai média szerdán.

    Ezek a tartományi és városi bizottságok felelősek egyebek közt a hozzájuk érkezett bejelentések kivizsgálásáért, azért, hogy a szakmai, etikai normákat sértő cikkek, közönséges hirdetések ne jelenhessenek meg, és hogy a szabályokat sértők megfelelő büntetésben részesüljenek - hangzott el egy keddi Csöcsiang tartományi szakmai tanácskozáson.
    A körülbelül 55 milliós kelet-kínai tartomány szervezete külön felhívást intézett az ország újságíróihoz, hogy szakmailag elkötelezetten végezzék munkájukat, törekedjenek cikkeik hitelességére, azokat a terepen gyűjtött információkra alapozzák. A találkozón 151 újságíró-szervezet írta alá az úgynevezett újságírói normaegyezményt, amely zéró toleranciát hirdetett a szakmai, etikai vétséget vétők ellen. Hangsúlyozták, hogy a szabályok vonatkoznak az egyre inkább "túlsúlyban" lévő új média lapjaira, az internetes portálokra is, amelyeknek a felügyeletét ugyancsak ellátják.
    A sajtót, a kiadóhivatalokat, valamint a rádiót, televíziót és a filmipart felügyelő állami hivatal szabályai szerint a sajtóetikát sértő cselekmények elkövetőitől visszavonják az újságírók működéséhez szükséges igazolványt. A főhatóság március óta fokozta fellépését a zsaroló újságírók és a fizetett hírek ellen. Ennek során kiderült: sokan jutottak úgy újságíró-igazolványhoz, hogy nem voltak rá jogosultak, továbbá internetes hírportálok hirdetési és PR-cégekkel szerződtek, "profitorientált" cikkírást vállaltak.
    Idén több mint 25 sajtómunkást vettek őrizetbe, mert pénz kértek vagy fogadtak el reklámcikkeknek minősülő írásaikért. Egy újságot bezártak, három magazin működését felfüggesztették, mert kiadási jogaikat továbbadták.
    A Hszinhua hírügynökség példákat is soroló összeállításában utal egy videomegosztón közzétett futballmérkőzés kommentátorának rágalmazó és "hátrányosan megkülönböztető" megjegyzéseire, amelyeket követően az illetőt a történtekért felelős más személyekkel együtt elbocsátották, a weboldalnak pedig a közösségi média különböző platformjain bocsánatot kellett kérnie.
    Az elmúlt hónapok talán legsúlyosabb ügyében a 21. Century Business Herald ismert munkatársát és kiadóját többekkel együtt őrizetbe vették, miután bebizonyosodott, hogy a tekintélyes lap "együttműködési díjat" számolt fel vállalatoknak, s annak fejében megkímélte őket a negatív hírektől.