Emma napja van. | 2024.04.19

MME: a rágcsálóirtó szerek miatt ismét sasmérgezés történt Magyarországon

2019-10-17 12:15:00

A nem megfelelően alkalmazott rágcsálóirtó szerek miatt ismét ragadozómadarak pusztultak el Magyarországon, ezért a Magyar Madártani Egyesület (MME) felhívja a gazdák figyelmét arra, hogy az előírásokat betartva, csak zárt térben vagy zárt etetőállomásban használják a mérgező készítményeket.

    Az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában elhangzott: az utóbbi két évben rohamosan nőtt a nem megfelelő módon alkalmazott rágcsálóirtó szerek miatt elhullott ragadozómadarak száma. Az egyes készítmények felhalmozódnak a táplálékláncban, bekerülve a madarak szervezetébe néhány napon belül a halálukat okozzák.
    Orbán Zoltán, az MME szóvivője elmondta, hogy vannak olyan engedélyezett, boltban kapható rágcsálóirtó szerek, amelyek vérzékenységet okoznak. Ezeket a szereket az előírás szerint csak zárt térben vagy zárt etetőállomásban lehet alkalmazni.
    A problémát az okozza, hogy néhány gazda nem tudja, vagy nem veszi figyelembe ezt a technológia előírást és kiszórja a szert hektárszám a mezőre. Ezek általában méreggel impregnált búzaszemek, amit a növényevő állatok megesznek - magyarázta a szakember.
    Ha a gazdák az előírások szerint használják ezeket a szereket, nem okoznak problémát, de ha kiszórják a mezőre, elpusztulnak tőle a nyulak, az őzek és a mérgezett tetemek elfogyasztásával a ragadozómadarak szervezetébe is felhalmozódik a méreg - tette hozzá.
    Elmondta, hogy ismét így pusztult el nyolc parlagi sas. Ez a természetvédő magyarázata szerint azért annyira érzékeny dolog, mert az Európai Unió parlagisas-állományának kétharmada hazánkban él. Amikor ezek a madarak elpusztulnak, nincs elég szaporulat, és nem tud a fokozottan védett faj visszatelepülni például Ausztriába, Szlovákiába, ahonnan már évtizedek óta eltűntek.
    Felidézte, hogy 2015-ben már történt egy nagy mérgezés Békés megyében, ahol 80 őz és tíz mezei nyúl pusztult el egy ilyen szántón, és azóta egyre gyakrabban fordulnak elő ilyen esetek.
     Ráadásul, mint mondta, a speciális gyógyszerhatóanyagot tartalmazó, vérzékenységet okozó szer, ha csapadékvíz hatására bemosódik a talajba, bekerülhet az ivóvízbázisba, ami az állapotos nőknél magzatkárosító hatást okoz. Ezért például tavaly a lakosság által használható mérgeknél 5-ről 3 ezred százalékra csökkentették a hatóanyagtartalmat.
    "Ezek a vegyszerek nem játékok" - figyelmeztetett a természetvédő.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
19:45
- Időjárás-jelentés
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
MTI hírfelhasználó