Emma napja van. | 2024.04.19

Izraeli állatkertbe költöznek a Nyíregyházi Állatpark fehéroroszlán-ikrei

2019-01-30 15:30:00

Egy izraeli állatkertnek ajándékozta 2017-ben született fehér oroszlán (Panthera leo krugeri) hármas ikreit a Nyíregyházi Állatpark. A három nagymacskát szerda reggel szállították el a sóstógyógyfürdői látványosságból.

    A kétéves állatokat indulás előtt elbódították, a fehér oroszlánokat az őket fogadó beer-sevai állatkert munkatársai kísérik el a közel húsz óráig tartó útjukon - mondta el Révészné Petró Zsuzsa, a Nyíregyházi Állatpark sajtószóvivője-osztályvezetője az MTI-nek.
    A Marcusnak elnevezett hímet és két nőstény testvérét, Flórát és Faunát kamionnal és repülőgéppel szállítják át a Negev Zoo-ba. Az ottani szakemberek tavaly januárjában vették fel a kapcsolatot a Nyíregyházi Állatparkkal, a pozitív kimenetelű tárgyalások után pedig elkezdték építeni az új kifutót a nagymacskáknak.
    Az izraeliek már a szállítás előtt megérkeztek Nyíregyházára azért, hogy megismerkedjenek az állatokkal és konzultáljanak a helyi szakemberekkel, mivel az oroszlánok tartásában eddig nem volt tapasztalatuk - tette hozzá a szóvivő.
    A nyíregyházi tenyészállatok - a holland származású hím, Inkosi és társa, a korábban Csehországból érkezett Binti - 2015 óta élnek együtt a sóstógyógyfürdői állatparkban, nászukból eddig összesen négy kölyök született. Az első, 2016-ban világra jött utódot, Kókuszt az anyaállat nem tudta táplálni, így a kicsit a gondozóknak kellett felnevelni.
    A ritka színváltozatú állatok a dél-afrikai, más néven krugeri oroszlán alfaj egyik populációjához tartoznak és csak Dél-Afrikában, Timbavati és a  Kruger Nemzeti Park területén élnek. Világos színük ott a rejtőzködést segíti, mert ezt a régiót a fehér homokos folyómedrek, valamint a magas fű jellemzik.
    A krugeri oroszlánok fehér színváltozata egyike Afrika legtitokzatosabb állatának, hiszen évszázadokon keresztül csak sejtették létét. Élőhelye, Timbavati jelentése "a hely, ahol a csillagoroszlánok lejöttek."
    A fehér oroszlán nem albínó és nem is külön faj, az oroszlán egyik alfajában előforduló világos színváltozat, amelyet a fehér tigrishez hasonlóan egy mutáns gén okoz. Az utódok csak akkor lesznek fehér színűek, ha mindkét szülő rendelkezik ugyanezzel a ritka génnel. Először 1928-ban lehetett róluk hallani, de csak a hetvenes években készültek feljegyzések erről a színváltozatról, ekkor szerzett tudomást a világ létezésükről, ettől kezdve kívánatos vadásztrófeává váltak.
    Állományuk a vadászat miatt jelentősen lecsökkent, jelenleg több természetvédelmi szervezet is igyekszik növelni állományukat természetes előfordulási helyükön.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
09:19
- Betörte a Trafik üvegét - keresik a miskolci rendőrök
MTI hírfelhasználó