Csongor napja van. | 2024.04.16

Meghalt egy palesztin a pénteki gázai határ menti zavargásokban

2018-08-04 10:46:00

Meghalt egy huszonöt éves palesztin férfi a pénteki ima után a gázai határ mentén lezajlott zavargásokban, azután, hogy több tucat gázai áttört a határkerítésen Izrael felé - jelentette a helyi média péntek este. 

    A határnál öt helyszínen mintegy nyolcezer palesztin gyűlt össze, köztük volt a Gázai övezetet uraló, radikális iszlamista Hamász szervezet több vezetője is - jelentette az izraeli tízes kereskedelmi tévécsatorna híradója.
    A tüntetők több helyen is megpróbálták megrongálni a határt jelző kerítést, az izraeli katonák pedig tömegoszlató fegyverekkel és szükség esetén - fegyverhasználati szabályaikat betartva - éles lövedékekkel próbálták megakadályozni őket. 
    Az egyik helyen több tucat gázai áttörte a határkerítést, és Molotov-koktélokat dobálva a szomszédos izraeli állások felé tartott, ahonnan az izraeli katonák lövésekkel visszafordulásra késztették őket. Később az incidensre válaszul az izraeli hadsereg ágyúval is lőtte a Hamász egyik katonai állását. 
    Emellett Gázából pénteken is tüzeket okozó eszközöket eregettek Izrael felé, amelyek huszonhat helyen felgyújtották a földeket. 
    A gázai egészségügyi hatóságok szerint a halálos áldozat mellett mintegy kilencven palesztin megsebesült az összecsapásokban. 
    A zavargások az Izrael és a palesztinok között formálódó hosszú távú tűzszüneti egyezmény árnyékában zajlottak, az al-Akbar című libanoni lap szerint ugyanis előrehaladott tárgyalások folynak egy megállapodásról - jelentette a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja, a ynet pénteken. 
    A készülő fegyverszünet jelentősen javítaná a Gázai övezetben élők helyzetét, s kikötőt hozna létre Egyiptomban, valamint repülőteret a Sínai-félszigeten a gázaiak számára. A palesztinok beszüntetnék a pénteki tüntetéseket, s cserébe megindulhatna az áruforgalom Kerem Salomnál Izrael felé, és Egyiptom is megnyitná Rafahnál állandó jelleggel gázai határállomását. 
    A második szakaszban könnyítéseket vezetnének be, s enyhítenék az övezet elleni blokádot. Növelnék a különböző áruk beszállítását, és fokoznák az áramszolgáltatás volumenét Izrael felől. 
    Ezt követően pedig megépülnének a tengeri és légikikötők, s egy erőmű is a gázaiak számára a Sínai-félszigeten, és rehabilitálnák gazdasági szempontból az övezetet.