Gedeon napja van. | 2024.03.28

Oroszország hajlandó finanszírozni az új cseh atomreaktorok felépítését

2017-01-28 17:20:00

Oroszország hajlandó lenne finanszírozni a tervezett új cseh atomreaktorok felépítését - állítja Kirill Komarov, a Roszatom orosz energetikai vállalat vezérigazgatójának első helyettese. 

A cseh kormány állami energetikai programja szerint a temelíni atomerőmű, esetleg a dukovany-i atomerőmű bővítéséről 2017 tavaszán kellene a döntést meghozni. A kormány ez ügyben hat ország - Franciaország, Oroszország, az Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea és Kína - cégeit szólította meg - közölte korábban a prágai ipari minisztérium. Az érdeklődő cégek között van az orosz Roszatom is, amelynek képviselői a Mladá Fronta Dnes című lap szombati kiadása szerint néhány napja már tárgyaltak Prágában az ügyről.
    "A Roszatom nem úgy képzeli el a dolgot, hogy idejön (Csehországba), pénzt kér, amelyért majd felépíti az atomerőművet. Hajlandóak vagyunk aktívan bekapcsolódni a folyamatba" - mondta Kirill Komarov a lapnak, amely szombaton közölt részleteket a hétfőn megjelenő teljes interjúból. 
    Komarov szerint az orosz fél hajlandó hasonló módon bekapcsolódni a cseh atomerőművek bővítésébe, ahogy ezt Magyarorszgon Paks esetében tette. A Paksi Atomerőmű bővítésére az oroszok 10 milliárd eurós hitelt adtak Magyarországnak, ami a tervezett költségek 80 százalékát fedezné. Ennek fejében oroszok lennének a technológiák fő szállítói. 
    A Roszatom vezetője azt állítja, hogy a csehek esetében több változat is elképzelhető, és azt sem zárta ki, hogy a cég teljes egészében megfizetné az új atomreaktorokat, amelyek tulajdonosaként azután maga értékesítené az áramot.     "Más, vegyes változat is lehetséges, például hogy a pénz egy részét kölcsönöznénk, másik részét meg befektetnénk" - jegyezte meg Kirill Komarov.  
    A Mladá Fronta Dnes úgy tudja, hogy a cseh kormány a közeljövőben a többi érdeklődő céget is meghívja Prágába, hogy a konkrét ajánlatok alapján meghozza a döntést az új energiablokkokról.
    Michal Snobr, a J&T pénzügyi befektetőcsoport elemzője szerint az orosz ajánlat jó lehetőség arra, hogyan lehetne finanszírozni a tervezett új energiablokkok felépítését, míg a másik oldalon stratégiai befektetésről van szó, azért a pályázat nélküli döntés biztonsági és törvényi kockázatokat rejt magában. Úgy véli, a "magyar példa" százszázalékosan nem alkalmazható Csehország esetében. 
    A magyarok az Európai Unióba való belépéskor az atomenergia terén más feltételekben egyeztek meg Brüsszellel, mint a csehek - indokolta véleményét Michal Snobr. 
      A cseh atomerőművek tulajdonosa a CEZ korábban nemzetközi pályázatot írt ki a temelíni atomerőmű két új energiablokkjára, de azt 2014-ben eredmény nélkül visszavonta. Ennek oka az volt, hogy az energetikai cég nem kapott az államtól semmiféle garanciát az építésre. A pályázat utolsó szakaszába az amerikai-japán Westinghouse és a cseh-orosz MIR 1200 konzorcium került.     A magyar példa esetleges alkalmazásáról tavaly ősszel Jan Mládek ipari miniszter beszélt egy lapinterjúban.