Emma napja van. | 2024.04.19

Franciaországban mérsékelten nőtt tavaly a menedékkérők száma

2017-01-12 18:36:00

 

Franciaországban valamivel több mint 85 ezer menedékkérelmet regisztráltak tavaly, ami 6,5 százalékos emelkedést jelent az előző évi 80 ezerhez képest.

 

    A mérsékelt növekedést idén elsősorban a migránsválsággal érkezett szudániak és afgánok okozták, de a biztonságos országnak számító Albániából is a korábbiaknál nagyobb számban folyamodtak kérelemért a francia hatóságokhoz - közölte csütörtökön Pascal Brice, a francia menekült- és hontalanügyi hivatal (OFPRA) vezetője. 
    A tavaly regisztrált 79 130 menedékkérelem egyébként akkor hirtelen, 22 százalékos emelkedést jelentett a 2014-es 65 ezerhez képest. 
    Jóllehet hivatalos adatokat nem tettek közzé, a migránsokat segítő Cimade nevű egyesült szerint a dublini rendszer szabályainak megfelelően mintegy 25 ezer regisztrált menedékkérőt küldtek vissza tavaly a francia hatóságok abba az uniós országba, ahol beléptek az Európai Unióba és először regisztrálták őket. Ennek értelmében Gérard Sadik, az egyesület vezetője szerint legalább 100 ezer kérelmet nyújtottak be 2016-ban Franciaországban, ami rekordnak számít.  
    Bruno Le Roux belügyminiszter szerint az idei emelkedés egyelőre még "az ország számára elfogadható arányú". 
    A menekültstátuszt a kérelmezők 38 százaléka kapta meg tavaly, míg 2015-ben csak 31 százalékos volt ez az arány. A növekedés a menedékkérők állampolgárságával áll összefüggésben a OFPRA vezetője szerint. 
    Pascal Brice tájékoztatása szerint a kérelmek negyven százaléka öt országot fed le, a biztonságosnak számító Albániát, valamint Szíriát, Afganisztánt, Szudánt és Haitit, mindegyikből 5 és 6 ezer közé tehető a kérelmezők száma. 
    A szíriai kérelmezők 97 százaléka megkapta a menekültstátuszt, jelentős részük nem illegális úton, hanem a menekülteket befogadó európai program keretében érkezett. Az afgánoknak is több mint nyolcvan százaléka pozitív választ kapott a kérelmére, és a szudániaknak is mintegy fele megkapta a menekültstátuszt Franciaországban.