Gedeon napja van. | 2024.03.28

Lengyel külügyminiszter-helyettes: az EU egy lépésre van a megegyezéstől

2016-09-19 12:55:00

Egy lépés választja el az Európai Uniót (EU) a migrációs válság kezelését célzó új megegyezéstől, amely összhangban lenne a lengyel és a közép-európai elvárásokkal - jelentette ki Konrad Szymanski lengyel külügyminiszter-helyettes a közszolgálati televízió 1-es csatornájának (TVP1) adott hétfő reggeli interjújában.

    Az EU-ügyekért felelős tisztségviselőt arról a javaslatról kérdezték, amelyet a visegrádi csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - V4) terjesztett elő a pénteki pozsonyi nem hivatalos EU-csúcstalálkozón.
    A javasolt megegyezés - melynek teljes szövege a lengyel miniszterelnöki hivatal Twitter-oldalán olvasható -  a "rugalmas szolidaritásról" tesz említést, amely elv lehetővé tenné az uniós tagállamoknak, hogy a migráció kezelésében "maguk döntsenek hozzájárulásuk konkrét formájáról, figyelembe véve saját tapasztalatukat és lehetőségeiket". "Emellett az összes menekültelosztási mechanizmusban való részvételnek önkéntesnek kell lennie" - áll a dokumentumban.
    Szymanski magyarázata szerint a rugalmas szolidaritás elve alapján "minden állam azt ajánlhatja, amire valóban képes is." Így esély nyílik "az EU-n belüli átirányításon alapuló merev politika elvetésére," valamint arra, hogy a tagállamok "arra összpontosítsanak, ami valóban összeköti őket, vagyis a külső uniós határok védelmére".
    A miniszterhelyettes azzal érvelt: a tavaly szeptemberben elfogadott egyszeri menekültelosztási kvótáról "egyértelműen megállapítható, hogy nem működik, a tagállamok nem teljesítik a benne foglalt vállalásokat".
    Az EU-t ma ezért "egy lépés választja el attól, hogy a migráció ügyében új megegyezést kössön, amely megfelelne a lengyel és a közép-európai elvárásoknak" - értékelte Szymanski.
    A pozsonyi EU-csúcs eredményeit értékelve Szymanski elmondta: "az EU a lengyel elvárásoknak megfelelő reformfolyamatot indított el," mindazonáltal a folyamat ütemezése nem kielégítő. Varsónak nem tetszik, hogy "sok uniós vezető a reform mértékének csökkentésére törekszik" - fejtette ki a külügyminiszter-helyettes.