Emma napja van. | 2024.04.19

A bírák szövetsége szerint Románia nem nevezhető működő jogállamnak

2016-08-04 17:00:23

 

Egy olyan ország, amelyben a titkosszolgálatokat is  bevonják az állami tisztségviselők és igazságszolgáltatási vezetők kinevezésébe, nem nevezhető működő jogállamnak - szögezte le a Romániai Bírák Országos Szövetsége (UNJR) Klaus Iohannis államfőhöz intézett, csütörtökön közzétett nyílt levélben.

 

    A bírák érdekvédelmi szervezete éles hangon bírálta az elnököt amiatt, hogy nem válaszolt érdemben azoknak a politikusoknak, akik a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) az igazságszolgáltatásra gyakorolt állítólagos befolyását sérelmezték. 
    Múlt héten ugyanis két - egymással is rivalizáló, a parlamenti küszöb átlépésében reménykedő - kisebb párt vezetője, Calin Popescu Tariceanu szenátusi elnök, a szabadelvű ALDE, és Traian Basescu volt államfő, a jobboldali Népi Mozgalom Pártja (PMP) elnöke is visszaéléssel vádolta a korrupcióellenes ügyészséget (DNA) és a SRI-t, mondván, hogy a korrupcióellenes harcot valójában politikai célokra, a "kényelmetlen politikai ellenfelek" ellen használják, jogtalanul felülírva a demokratikusan megválasztott intézmények döntéseit.
    Basescu szerint Románia "maffia-állammá változott", amelyben a SRI és a DNA minden civil ellenőrzés alól elszabadult. Amikor Tariceanu felhívást intézett az államfőhöz, tisztázza, hogy megalapozottak-e a hivatali elődje által megfogalmazott súlyos vádak, Iohannis azzal vágott vissza, hogy a Romániában a jogállam működik, és nem valami hiteles, amikor ezt olyanok kérdőjelezik meg, akik ellen bűnvádi eljárás folyik.
    A bírák egyesülete szerint éppen az ilyen, "minden kritikát elutasító" nyilatkozatok bizonyítják azt, hogy "Romániában nem működik a demokratikus szabványok szerint a jogállamiság". Az UNJR szerint Iohannisnak kötelessége lett volna komolyan venni és kivizsgálni a figyelmeztetést, függetlenül attól, kitől származik, mint ahogy a DNA sem tekinthet el azoktól a feljelentésektől, amelyeket elítéltek, vagy gyanúsítottak tesznek. "A SRI igazságszolgáltatásra gyakorolt befolyása roppan súlyos vád, erre nem válasz az, hogy Ön kinyilatkozza, márpedig a jogállam működik" - írta nyílt levelében a civil szervezet.
    Az UNJR felszólította az államfőt, hogy az alkotmányosság őreként tisztázza: milyen jogszabály alapján ellenőrzi a SRI kinevezésük előtt az igazságszolgáltatás vezető tisztségeire, és a legfelső bírósági tagságra pályázó jelölteket.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
19:45
- Időjárás-jelentés
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
MTI hírfelhasználó