Emma napja van. | 2024.04.19

Németh Zsolt: a terrorizmus szorosan összefügg a migrációval

2016-07-26 17:46:00

A terrorizmus közvetlenül és áttételesen is szorosan összefügg a migrációval, és azok, akik ezt az összefüggést tagadják, tudatosan dugják homokba a fejüket - jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a Kárpát-medencei magyar irodalomtanárok találkozóján, kedden Egerben.

    Németh Zsolt úgy fogalmazott, hogy a terrorcselekmények elkövetői nagy valószínűséggel összefüggésbe hozhatók a migrációval, cselekedeteik pedig a migráció által kiváltott közegben értelmezhetőek.
    Az európai politikai helyzet sok-sok válság összeadódásaként értelmezhető; nem feltétlenül új jelenségekről van szó, a terrorizmus már évtizedek óta jelen van Európában is, most azonban sokkal bonyolultabb képletre lehet visszavezetni, nem lehet egy-két okkal megmagyarázni - hívta fel a figyelmet a bizottsági elnök.
    Azt mondta: a migráció hátterében az Európa keleti, illetve déli szomszédságában zajló nagyon súlyos válságok és háborúk húzódnak meg.
    Kifejtette: keleten számolni kell "az orosz birodalmi ösztönnel", az orosz nemzeti identitáskereséssel, a posztszovjet tudatállapottal. Ezek pedig mind hatással vannak a posztszovjet nemzetek tudatállapotára, illetve kihatnak az Európai Unió és Oroszország kapcsolataira is. A délen zajló konfliktusok közül kiemelkedik a szíriai, illetve az iraki háború, ezektől pedig nem leválasztható az Iszlám Állam jelentette problémahalmaz. A menekültek legnagyobb része is ebből a térségből származik. Ugyanitt kell szólni a térségben megkerülhetetlen Törökország szerepéről is, ahol nemrég katonai puccskísérlet történt. Ide kapcsolódik az Afrika jelentette problémakör, ahol Líbia - egy tragikusan végződött "demokráciaexport" után - átjáróházzá változott Fekete-Afrika számára.
    Németh Zsolt szavai szerint ugyanakkor az Európai Unió válaszadási képességét a közösségen belüli rendetlenség is befolyásolja, ráadásul az új problémaként megjelent brit kilépés eltereli a figyelmet a kihívásokról.
    Az új helyzet bizonytalanságot és félelmet teremt az unión belül, a kihívásokra pedig az Európai Bizottság sokszor agresszív, intoleráns és türelmetlen, jogsértő válaszokat adott - tette hozzá.
    "A kérdés az, hogy mi tudunk-e jó válaszokat adni, és hogyan tudjuk a nemzeti, regionális érdekeinket ebben a helyzetben érvényesíteni. Az egyik célkitűzésünk, hogy a rossz migrációs válaszra egyértelmű nemet mondjunk október 2-án" - mondta a kvótareferendumra utalva.
    A politikus arról is beszélt, hogy a Brexit után új lendületet kapott az a föderalista európai jövőkép, amely a végkifejletet egyfajta európai egyesült államokban képzeli el. Ez azonban a jelenlegi helyzetben csak olaj a tűzre, ha a Brexitre is rossz választ ad Európai Bizottság, az szétvetheti az európai integrációt - fűzte hozzá.
    A kormánypárti politikus kijelentette: Magyarország számára regionális, nemzetpolitikai és gazdasági érdekek miatt sincs alternatívája az európai integrációnak; az EU biztosíthatja azt a fajta szuverenitás-átruházási eszközrendszert, amely révén nem lehet a kisebbségi magyarságot asszimilálni.
    A Rákóczi Szövetség szervezte, hétfőtől péntekig tartó egri találkozó résztvevőinek mások mellett Takaró Mihály és Liktor Katalin irodalomtörténész, Tari István, a délvidéki írószövetség elnöke és Dörner György színházigazgató is tart előadást.