Emma napja van. | 2024.04.19

Hipertónia-regiszter: a magas vérnyomás a leggyakoribb betegség Magyarországon

2016-03-23 17:20:00

Magyarországon a 8,3 millió felnőtt lakosból 3,5 millióra becsülhető a magas vérnyomásban szenvedők száma, ez a szám a lakosság idősödése miatt folyamatosan nő, a 75 éven felüliek több mint 80 százaléka hipertóniássá válik, elsősorban az érrendszeri meszesedés miatt - derült ki a Magyar Hipertónia Társaság által 2002-ben létrehozott hipertónia-regiszter legfrissebb adataiból.

    A társaság MTI-hez szerdán eljuttatott regiszteri adatsora szerint a magas vérnyomásban szenvedők több mint 30 százaléka már a cukorbetegség "kapujában áll", ennek okai között szerepel a két betegség kóros folyamatainak azonossága is. Ugyanakkor a csaknem egymillió cukorbeteg fele már emelkedett vagy magas vérnyomásban szenved.
    A hipertónia betegség legnagyobb mértékben az ország északi és délnyugati részén fordul elő, ezért ezekben a régiókban az egészségügyi ellátásban kiemelt figyelmet kell fordítani a betegségre - írták.
    A regiszter 2015-ös adatfelvételében 27 351 beteg vett részt, akik átlagéletkora 62,1 év volt; a résztvevők 47 százalékát férfiak, 53 százalékát nők tették ki. A hipertónia betegség a betegek több mint felénél már több mint öt éve fennállt. A betegek családi kórtörténetének 71 százalékában fordult már elő magas vérnyomás betegség, és az esetek egyharmadában (33 százalék) volt már a családban cukorbetegség is.
    Az adatokból kiderült az is, hogy a 140/90 Hgmm alatti célvérnyomásértéket a résztvevők 44,9 százaléka érte el. Megyékre bontva az eredmény Tolnában volt a legrosszabb (26,8 százalék), Győr-Moson-Sopronban pedig a legjobb (51,5 százalék), ez majdnem kétszeres különbséget jelent. 
    Az adatfelvételben szereplő betegek összkoleszterinszintje 5,5 (tehát az átlag a felső határnak tekintett 5,2 mmol/l fölött van), a trigliceridszint pedig 2,1 mmol/l volt. Az ismert cukorbeteg hipertóniás betegeknél a vércukorszint 7,4, a nem diabéteszesek esetében pedig 5,5 mmol/l volt.
    Megfigyelhető az a trend, hogy a célvérnyomást el nem érő magasvérnyomás-betegek egyéb szív- és érrendszeri paraméterei átlagosan rosszabbak, mint amilyenek az azt elérő betegek esetében - olvasható a közleményben.
    A gyógyszeres kezelést tekintve elmondható, hogy a betegek 88 százaléka kombinált kezelésben részesült, azaz többféle gyógyszerrel csökkentették a vérnyomását, ami megfelel a korszerű terápiás elveknek és gyakorlatnak. 
    Mindezek alapján az egészségmegőrzés, a betegségmegelőzés lenne a legfontosabb, aktív egyéni és népegészségügyi tevékenységgel. A betegek kezelésében pedig az orvos-beteg kapcsolat javítása, a telemedicinális lehetőségek felhasználása és a szakmai irányelveken alapuló gyógyítás lenne a legjobb - írták.
    A társaság közleményben kiemelte, hogy a különböző kezelési módokon túl az ellátásban kiemelt fontosságú a rendszeres, naplószerűen vezetett otthoni vérnyomásmérés és a célvérnyomás elérése, ami a szakmai irányelvek szerint a 140/90 Hgmm alatti vérnyomást jelenti. A helyes táplálkozás mellett a fizikai aktivitás növelése, a testsúly és a sófogyasztás csökkentése vérnyomáscsökkentő értékkel bír. 
    A regiszternek - amelyet az Egis Gyógyszergyár Zrt. támogat - köszönhetően az elmúlt tizenöt évben követhető volt a terápia változása, a célértékelérés arányának növekedése és a betegek halmozott társbetegsége.

 



Képújság
Sajómente Média Alapítvány
Legfrissebb híreink
19:45
- Időjárás-jelentés
17:19
- Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje
16:03
- A kazincbarcikai Városvédők megválasztásuk esetén eltörlik a magánszemélyek helyi adóit, 50 ezer forintot adnak Karácsonykor a nyugdíjasoknak és a gyermekét egyedül nevelő szülőknek
15:27
- NVI: eddig közel 400 ezer ajánlóívet igényeltek a jelöltek és jelölőszervezetek
14:48
- Magyar Ásványolaj Szövetség: a harmadik-negyedik helyen van a hazai dízel és benzin ára a környező országok között
14:06
- Mészáros Csoporté a Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházlánca, a Brendon Holding Kft.
13:03
- KSH: a benzin 3,2, a dízel 5 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál
12:12
- Megvesztegetett boncmesterek ellen emeltek vádat a fővárosban
11:05
- NAK: bővült a falugazdász-hálózat és a kamarai tagoknak nyújtott szolgáltatások köre
10:09
- Insura.hu: 5,9 százalékkal emelkedtek a casco díjak az első negyedévben
MTI hírfelhasználó