Emma napja van. | 2024.04.19

NFM: Magyarország kitart a szabályozott energiaárak mellett

2015-11-26 16:18:38

 

Magyarország álláspontja változatlan, a kormány a gazdasági és szociális sajátosságokat is figyelembe véve a továbbiakban is indokoltnak tartja a szabályozott energiaárak fenntartását - hangsúlyozta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára az Energia Tanács ülésén Brüsszelben csütörtökön a tárca tájékoztatása szerint.

 

    Az államtitkár szerint az energiaunió irányítási rendszerére vonatkozó tanácsi következtetések elfogadásával az Európai Unió ellátásbiztonságát és versenyképességét növelő, a globális klímacélok elérését segítő folyamat veheti kezdetét.
    Az államtitkár hozzászólásában kifejtette: egy olyan kiegyensúlyozott irányítási keret, amely tükrözi Magyarország és a visegrádi országok számára is fontos elveket, megfelelő alapul szolgálhat az energiaunió sikeres megvalósításához. A következtetések egy rugalmas, a tagállamok eltérő adottságait is figyelembe vevő irányítási rendszer létrehozását alapozzák meg.
    Aradszki András a tervezési folyamatok egyszerűsítését szorgalmazta. A nemzeti tervek kialakításának ütemezésében nagyobb mozgásteret, több felkészülési időt kért a tagállamok számára.
    A tagállami szakminisztériumi vezetők a következtetések elfogadása mellett bizottsági tájékoztatót hallgattak meg az energiaunió helyzetéről.
    Az Energia Tanács vitát folytatott az energiapiac újratervezéséről és a fogyasztók középpontba állításáról szóló bizottsági közleményekről. A tagállamokkal és a piaci szereplőkkel megindult egyeztetéseken alapuló jogalkotási javaslatok megjelenése 2016 második felében várható.
    Az NFM közleménye szerint az Európai Unió arra törekszik, hogy a felhasználók élhessenek az új technológiák, új innovatív szolgáltatások előnyeivel, képesek legyenek részt venni az energiatermelésben, és szabályozni tudják fogyasztásukat.
    Az energiaunió célja a lakossági és üzleti fogyasztók biztonságos ellátása fenntartható, versenyképes és megfizethető energiával. A stratégiai menetrend öt átfogó prioritásra épül, ezek közé tartoznak egyebek mellett a munkahelyek, a növekedés, a versenyképesség, a polgárok védelme és szerepvállalásuk ösztönzése is. Az előretekintő klímapolitika fókuszpontjai a megfizethető energia a vállalatok és a háztartások számára, az energiabiztonság minden tagállamban, és a zöld energia a globális felmelegedés ellen.
    Az energiauniónak integrált irányítási és ellenőrzési rendszerre van szüksége, amely biztosítja, hogy az európai, nemzeti és helyi szinten hozott intézkedések hozzájáruljanak a közös célok eléréséhez - áll a közleményben.